Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu https://biblioteka-starysacz.pl Biblioteka w Starym Sączu jest instytucją kultury działającą na rzecz ogółu społeczeństwa. Jest miejscem otwartym do spotkań, spędzenia wolnego czasu oraz rozwijania zainteresowań czytelniczych. Wed, 09 Mar 2022 12:22:35 +0000 pl-PL hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.9.2 https://biblioteka-starysacz.pl/wp-content/uploads/2020/11/cropped-logo_biblioteka_stary_sacz_b-32x32.jpg Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu https://biblioteka-starysacz.pl 32 32 Przedszkolaki z Rytra w Bibliotece https://biblioteka-starysacz.pl/przedszkolaki-z-rytra-w-bibliotece/ Wed, 09 Mar 2022 12:21:44 +0000 https://biblioteka-starysacz.pl/?p=4742 Przedszkolaki z Rytra w Bibliotece W tym tygodniu naszą Bibliotekę odwiedziły grupy dzieci z Gminnego Przedszkola w Rytrze. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek i z księgozbiorem […]

Artykuł Przedszkolaki z Rytra w Bibliotece pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
Przedszkolaki z Rytra w Bibliotece


W tym tygodniu naszą Bibliotekę odwiedziły grupy dzieci z Gminnego Przedszkola w Rytrze.

Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się ze sposobem wypożyczania książek i z księgozbiorem jaki znajduje się w Oddziale dla Dzieci. Książki bardzo się im podobały i każde z dzieci obiecało, że chętnie zapisze się do naszej Biblioteki. Przedszkolaki z chęcią wysłuchały czytanych im bajek o Smoku Maciusiu, Muzykantach z Bremy i o Czarownicy. Następnie wzięły udział w zabawach plastyczno-literackich, wykonując ilustracje do książek.

Artykuł Przedszkolaki z Rytra w Bibliotece pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
Dzień Kobiet https://biblioteka-starysacz.pl/dzien-kobiet/ Wed, 09 Mar 2022 07:46:14 +0000 https://biblioteka-starysacz.pl/?p=4734 Dzień Kobiet Z okazji Dnia Kobiet Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu gościła na spotkaniu integracyjnym seniorów z grupy dyskusyjnej Senior + Książka z Klubu Seniora w Łącku, […]

Artykuł Dzień Kobiet pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
Dzień Kobiet

Z okazji Dnia Kobiet Powiatowa i Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu gościła na spotkaniu integracyjnym seniorów z grupy dyskusyjnej Senior + Książka z Klubu Seniora w Łącku, podopiecznych Dziennego Domu Seniora w Starym Sączu wraz z opiekunem panem Marcinem Dziedziną oraz Dyskusyjny Klub Książki działający w starosądeckiej bibliotece.

Program uroczystości obejmował:

  • krótką prezentację na temat genezy Święta Kobiet
  • skecz w wykonaniu podopiecznych Dziennego Domu Seniora w Starym Sączu, do którego słowa napisali pani Elżbieta Caban i pan Marcin Dziedzina, który również skomponował muzykę do utworu
  • prezentację trzech postaci znanych, niezwykłych kobiet związanych z Sądecczyzną i zasłużonych dla regionu: Danuty Szaflarskiej, Bogusławy Agaty Konstanty, Ireny Styczyńskiej, którą przygotowała pani Maria Majoch z DKK
  • gadkę ludowa w wykonaniu pani Bogumiły Ogorzały, laureatki Ogólnopolskiego Konkursu Gawędziarzy w ramach Festiwalu Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej
  • wystąpienie „O miłości w literaturze” pana Stanisława Opyda z Klubu Seniora w Łącku.

Akcent muzyczny spotkania zapewnił pan Marcin Dziedzina, wokalista i kompozytor, który na co dzień pracuje z osobami starszymi w Dziennym Domu Seniora w Starym Sączu.

Artykuł Dzień Kobiet pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
„Ten jest z Ojczyzny mojej” https://biblioteka-starysacz.pl/ten-jest-z-ojczyzny-mojej/ Mon, 07 Mar 2022 10:54:59 +0000 https://biblioteka-starysacz.pl/?p=4720 „Ten jest z Ojczyzny mojej” W dniu 3 marca 2022 roku – w związku z przypadającym 6 marca Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz obchodzonym 24 marca […]

Artykuł „Ten jest z Ojczyzny mojej” pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
„Ten jest z Ojczyzny mojej”

W dniu 3 marca 2022 roku – w związku z przypadającym 6 marca Europejskim Dniem Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata oraz obchodzonym 24 marca Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką – zainaugurowano II Starosądecki Dzień Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata będący hołdem dla przeciwników totalitaryzmów i zbrodni przeciw ludzkości.

Kolejnej już edycji Starosądeckiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i Ofiarach Holocaustu towarzyszyło hasło: „Ten jest z Ojczyzny mojej”.

Ideą wydarzenia, mającego na celu ocalenie od niepamięci wojennych historii rodzin: polskich i żydowskich, jest popularyzowanie wiedzy o życiu i dokonaniach Bohaterów czasów II wojny światowej: Sprawiedliwych – stanowiących wzór człowieczeństwa – oraz Ofiar Holocaustu.

Gośćmi inicjatywy „Ten jest z Ojczyzny mojej” zaplanowanej w gmachu Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu byli:

  • Pan Jacek Lelek – burmistrz Starego Sącza,
  • honorowy gość inicjatywy – Pani Anna Grygiel – Huryn, przewodnicząca Małopolskiego Oddziału Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu” z siedzibą w Krakowie, bohaterka książki „Ostatni Sprawiedliwi”, uratowana przez związanego z Sądecczyzną Pana Józefa Jarosza – Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, bohaterka I Starosądeckiego Dnia Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i Ofiarach Holocaustu dedykowanego pamięci nowosądeczanki – nauczycielki Anny Sokołowskiej,
  • Pan Roman Graczyk – reprezentujący Pana Waldemara Rataja, dyrektora Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, starszy specjalista ds. promocji i animacji, pełniący funkcję pełnomocnika dyrektora d/s programowych i rozwoju,
  • Pan Artur Franczak – przedstawiciel „Sądeckiego Szettla”, historyk, badacz dziejów i zagłady Żydów na Sądecczyźnie, współautor publikacji „Ciemności Kryją Ziemię”,
  • Pani Elżbieta Bodziony – dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu,
  • Pani Barbara Dyrek – wicedyrektor SP nr 1 w Starym Sączu,
  • Pan Andrzej Długosz – kustosz Muzeum Regionalnego „Dom na Dołkach” w Starym Sączu,
  • Pani Beata Kurzeja – koordynator współpracy z absolwentami SP1 w zakresie popularyzowania historii Zagłady,
  • Zuzanna Orłowska – absolwentka SP1, reprezentująca wolontariuszy LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Starym Sączu,
  • delegacja wolontariuszy „Sądeckiego Sztetla” – uczniowie I LO im. Jana Długosza w Nowym Sączu,
  • uczniowie klas: 7 a, 7 d, 7 f Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu,
  • Pani Anna Grabek i Pani Barbara Trzop – nauczycielki – wychowawczynie siódmoklasistów starosądeckiej SP1,
  • Pani Bogumiła Wardęga – przedstawiciel rodziców SP1,
  • młodzież Zespołu Szkół im ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.

Zapoczątkowaną w minionym roku inicjatywę: „Nie wszystkie światła gasną” w dniu 3 marca 2022 roku kontynuowano pod hasłem: „Ten jest z Ojczyzny mojej” – stanowiącym tytuł książki Władysława Bartoszewskiego – Sprawiedliwego wśród Narodów Świata, w publikacji którego zamieszczono wspomnienie – relację Sprawiedliwych wśród Narodów Świata: Państwa Jadwigi i Stanisława Soleckich z Korczyny na Podkarpaciu, pamięci których dedykowano uroczystość.

Honorowym gościem spotkania był Pan Andrzej Ostoja – Solecki z Wrocławia – syn Jadwigi i Stanisława Soleckich – Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, który zrelacjonował rodzinną historię Zagłady związaną z ratowaniem nastolatki Marleny Wagner ( Madlein Walter) – „Zosi”. Podczas II wojny światowej bohaterscy Rodzice Pana Andrzeja, wychowując sześcioro własnych dzieci, z narażeniem życia nieśli pomoc dziewczynce, która – ukrywana na strychu domu w Korczynie – w latach 1942 – 1945 stała się członkiem Rodziny Państwa Soleckich.

W 2017 roku siostrzeniec Pana Andrzeja Ostoi – Soleckiego, prawnuk Państwa Jadwigi i Stanisława Soleckich Mateusz Kudła – dziennikarz TVN 24, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy RP oraz organizacji „Reporterzy bez Granic”, współproducent i reżyser filmu: „Polański. Horowitz. Hometown” – rozpoczął produkcję filmu „Mady” opowiadającego historię dziewczynki uratowanej przez swoich pradziadków.

II Starosądecki Dzień Pamięci o Sprawiedliwych wśród Narodów Świata i Ofiarach Holocaustu zorganizowano w ramach projektu „Był sobie sztetl…” objętego honorowym patronatem: Pani Bronisławy Horowitz – Karakulskiej – „Niusi” (świadka historii, „Dziecka Holocaustu”, więźniarki getta, obozów w Płaszowie, Auschwitz i Brünnlitz) oraz prof. dr. hab. med. Pana Aleksandra Skotnickiego (naukowca Uniwersytetu Jagiellońskiego – wnuka sądeczanki, nauczycielki języka polskiego Anny Sokołowskiej – Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.

Honorowy patronat nad wydarzeniem pełnili:

  • Burmistrz Starego Sącza,
  • „Sądecki Sztetl”,
  • Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Starosądecką uroczystość rekomendowało Polskie Towarzystwo Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – stowarzyszenie zrzeszające Polaków odznaczonych medalem Sprawiedliwych wśród Narodów Świata z siedzibą w Warszawie, pozostające w kontakcie z organizatorami inicjatywy, którego Zarząd Główny skierował do uczestników wydarzenia okolicznościowe pismo honorujące także pamięć o Ofiarach ataku Rosji na Ukrainę, którym oddano hołd symboliczną minut ciszy.

Wydarzeniu towarzyszyła zaprezentowana w przestrzeni starosądeckiej biblioteki wystawa „Przetrwanie przez sztukę” Franciszka Znamirowskiego ze zbiorów Muzeum Regionalnego w Starym Sączu.

Uroczystość „Ten jest z Ojczyzny mojej” zaplanowały koordynatorki projektu „Był sobie sztetl…” popularyzującego czasy II wojny światowej: Monika Jackowicz – Nowak – dyrektor Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu oraz Jadwiga Postawa – autorka projektu „Był sobie sztetl…”, który wiosną 2022 roku promować będzie inicjatywy popularyzujące Holocaust i wartości demokratyczne w międzynarodowym konkursie projektów edukacyjnych.

Jadwiga Postawa

Artykuł „Ten jest z Ojczyzny mojej” pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
XXIV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy – wyniki i nagrody https://biblioteka-starysacz.pl/xxiv-ogolnopolski-konkurs-krasomowczy-wyniki-i-nagrody/ Thu, 24 Feb 2022 07:47:51 +0000 https://biblioteka-starysacz.pl/?p=4698 XXIV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy – wyniki i nagrody W dniu 15 lutego 2022 roku w gmachu Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu odbyły […]

Artykuł XXIV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy – wyniki i nagrody pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
XXIV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy – wyniki i nagrody

W dniu 15 lutego 2022 roku w gmachu Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu odbyły się III lokalne eliminacje Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego zorganizowane z myślą o utalentowanej młodzieży gminy Stary Sącz i powiatu nowosądeckiego. Inicjatywę zaproponowano w ramach współpracy Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu z Uniwersytetem Jagiellońskim. Przedsięwzięcie zaplanowały: Dyrektor Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu Monika Jackowicz – Nowak oraz koordynatorka projektu edukacyjnego „Przygoda z nauką w murach UJ” objętego honorowym patronatem Rektora UJ prof. dr. hab. Jacka Popiela Jadwiga Postawa.

Rolę technicznego konsultanta merytorycznego pełnił informatyk Pan Rafał Kubik reprezentujący Powiatową i Miejsko – Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu.

Zadaniem uczestników było wygłoszenie 5-minutowego przemówienia nawiązującego do hasła przewodniego konkursu – sentencji Seneki: „Prawdziwa radość jest rzeczą poważną”.

Decyzją jury zwycięzcami I etapu konkursu zostali:

  • I miejsce – Nadia Zychowicz – uczennica II Liceum im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu, podopieczna Pani Doroty Dudek,
  • II miejsce – Michał Janus – uczeń Zespołu Szkół im ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, podopieczny Pani Ewy Kapłon,
  • III miejsce – Aleksandra Kutak – uczennica Szkoły Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach, podopieczna Pani Małgorzaty Biel – Malinowskiej,
  • III miejsce – Klaudia Zaryczny – uczennica Szkoły Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach, podopieczna Pani Moniki Maćkowskiej,
  • Wyróżnienie – Hanna Stobierska – Lubraniec – uczennica Szkoły Podstawowej im. Generała Franciszka Gągora w Koniuszowej, podopieczna Pani Zofii Porębskiej.
  • Nagrodę Burmistrza Starego Sącza Pana Jacka Lelka – pełniącego honorowy patronat II lokalnych eliminacji konkursu – otrzymał Michał Janus.
  • Nagrodę Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu – otrzymała Patrycja Komenda – uczennica Szkoły Podstawowej im. Franciszka Świebockiego w Barcicach, podopieczna Pani Małgorzaty Biel – Malinowskiej.

W obradach online uczestniczyło jury:

  • dr Agnieszka Kania – przewodnicząca, wojewódzki koordynator konkursu krasomówczego, pracownik naukowy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • mgr Monika Jackowicz – Nowak – dyrektor Powiatowej i Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu,
  • mgr Jadwiga Postawa – nauczyciel Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu, przedstawiciel Stowarzyszenia Polonistów przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Sponsorami nagród książkowych dla zwycięzców i uczestników konkursu są:

  • Burmistrz Starego Sącza,
  • Dyrektor Powiatowej i Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu,
  • Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu.

Uczniowie – zwycięzcy prestiżowych eliminacji I etapu Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego, nad którym honorowy patronat sprawują m.in.: Minister Edukacji Narodowej, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz Rada Języka Polskiego w Warszawie – nagrodzeni i wyróżnieni przez jury: Nadia Zychowicz, Michał Janus, Aleksandra Kutak, Klaudia Zaryczny – reprezentować będą swoje szkoły i powiat nowosądecki w eliminacjach regionalnych (II etap konkursu), które zaplanowano online w dniu 3 marca 2022 roku.

Najlepsi z najlepszych krasomówców 11 marca 2022 roku w Sali Sejmu Śląskiego w Katowicach reprezentować będą województwo małopolskie w finale eliminacji promujących mistrzów słowa i refleksyjnego patrzenia na świat.

Utalentowanej młodzieży serdecznie gratulujemy!

Jadwiga Postawa
Monika Jackowicz – Nowak

Artykuł XXIV Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy – wyniki i nagrody pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
Dzień Bezpiecznego Internetu – Filia w Barcicach https://biblioteka-starysacz.pl/dzien-bezpiecznego-internetu-filia-w-barcicach/ Wed, 09 Feb 2022 07:10:02 +0000 https://biblioteka-starysacz.pl/?p=4688 Dzień Bezpiecznego Internetu – Filia w Barcicach Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku. Filia w Barcicach włączyła się w tę akcję zapraszając dzieci klas […]

Artykuł Dzień Bezpiecznego Internetu – Filia w Barcicach pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
Dzień Bezpiecznego Internetu – Filia w Barcicach

Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku.

Filia w Barcicach włączyła się w tę akcję zapraszając dzieci klas 3 Szkoły Podstawowej w Barcicach na zajęcia biblioteczne. Spotkanie miało na celu propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie ich z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania Internetu.

Bardzo dziękujemy Paniom Wychowawczyniom za zaangażowanie i udział w zajęciach

Artykuł Dzień Bezpiecznego Internetu – Filia w Barcicach pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
Warsztaty Kamishibai – Filia w Przysietnicy https://biblioteka-starysacz.pl/warsztaty-kamishibai-filia-w-przysietnicy/ Tue, 08 Feb 2022 09:51:22 +0000 https://biblioteka-starysacz.pl/?p=4678 Warsztaty Kamishibai – Filia w Przysietnicy 7 lutego 2022 roku w Bibliotece Publicznej w Przysietnicy odbyły się warsztaty pt. Teatr obrazkowy – „Kamishibai”. W zajęciach wzięła udział klasa trzecia Szkoły […]

Artykuł Warsztaty Kamishibai – Filia w Przysietnicy pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
Warsztaty Kamishibai – Filia w Przysietnicy

7 lutego 2022 roku w Bibliotece Publicznej w Przysietnicy odbyły się warsztaty pt. Teatr obrazkowy – „Kamishibai”. W zajęciach wzięła udział klasa trzecia Szkoły Podstawowej w Przysietnicy.

Kamishibai

(jap. kami – papier, shibai – sztuka) to inaczej „papierowy teatr”, nazywany również „teatrem obrazkowym” albo „teatrem narracji”. Większość kamishibai to bajki, baśnie lub opowiadania składające się z 10–16 pięknie ilustrowanych kart z tekstem na odwrocie. Ich prezentowaniu towarzyszy wyjątkowy nastrój, powstający za sprawą przenośnego teatru, przy pomocy, którego ilustrowane opowiadania są przedstawiane w formie papierowych „slajdów”. Technika i walory takiego przedstawienia pomagają osiągnąć magiczny efekt koncentracji, a ta forma opowiadania czy też czytania to prawdziwie teatralne doświadczenie. Gdy narrator odczytuje tekst i kolejno odkłada karty, przed widownią pojawiają się następne ilustracje utrzymujące zainteresowanie w aurze niezwykłości i magii.

Inspiracje warsztatów stanowiła opowieść pt. „Szukając Marudka”. W pierwszej części spotkania dzieci uczestniczyły w seansie głośnego czytania przy użyciu drewnianej skrzyneczki Kamishibai. Dzieciom zostało również w skrócie wytłumaczone, co to jest Kamishibai, jak wygląda i do czego służy. Kolejnym etapem warsztatów było tworzenie przez dzieci swojej własnej historyjki, bajki i ilustrowanie kart ilustracyjnych. Dzieci współpracując ze sobą, stworzyły bajki takie jak „Lot w Kosmos”, „Przygoda Magicznego Drzewa”, „Jak Wyginęły Dinozaury” czy opowiadanie pt. „14 II Walentynki” Po wykonaniu planszy, każda grupa przygotowała własną indywidualną prezentacje ilustracji za pomocą teatrzyku Kamishibai. Wszystkie przedstawione bajki, zostały nagrodzone brawami i drobnymi gadżetami.

Artykuł Warsztaty Kamishibai – Filia w Przysietnicy pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
Ferie zimowe 2022 https://biblioteka-starysacz.pl/ferie-zimowe-2022/ Tue, 01 Feb 2022 11:35:11 +0000 https://biblioteka-starysacz.pl/?p=4619 Ferie Zimowe w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu i Filiach Tegoroczne Ferie w Bibliotece dobiegły już końca, pozostały wspomnienia. Oddział dla Dzieci Młodzieży w Starym Sączu – […]

Artykuł Ferie zimowe 2022 pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
Ferie Zimowe w Powiatowej i Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Starym Sączu i Filiach

Tegoroczne Ferie w Bibliotece dobiegły już końca, pozostały wspomnienia.

Oddział dla Dzieci Młodzieży w Starym Sączu – „Śnieżna Kraina Baśni”

Dzieci podczas warsztatów miały możliwość stworzenia własnej krainy, którą wypełniły bajkowymi stworzeniami. Ożywiły magiczne sowy, ubarwiły okna kolorowymi witrażami, zrobiły karnawałowe maski. Mile spędzili czas przy organizowaniu przedstawienia teatralnego, które samodzielnie stworzyły na podstawie japońskiego teatru Kamishibai. Dzieci nauczyły się również kilku znaków alfabetu w języku migowym. Oczywiście uczestnicy zajęć nie zapomnieli również o swoich ukochanych Babciach i Dziadkach dla których zrobiły piękne laurki. Nie zabrakło również odwiedzin w filmowej krainie baśni.

Ferie szybko dobiegły końca, pozostały po nich piękne prace i wspomnienia mile spędzonych chwil.

Filia w Barcicach

Dominującą aktywnością podczas ferii były prace plastyczne bardzo chętnie wykonywane przez uczestników. W pierwszym tygodniu dzieci za pomocą origami wykonały postać zbójnika Rumcajsa, Hanki oraz Cypiska – bohaterów cyklu powieści Václava Čtvrtka.

Farbami do tkanin pomalowały torby ekologiczne oraz wykonały piękne okolicznościowe laurki z okazji dnia Babci i Dziadka.
W drugim tygodniu prym wiodła masa solna. Prócz zajęć zręcznościowych także umysł został pobudzony w trakcie podchodów zakończonych finalnym rozwiązaniem hasła. Dzieci poznały alfabet w języku migowym, następnie prezentowały swoje imiona za pomocą gestów. Tradycyjnie nie mogło zabraknąć czytania książek, gier i zabaw ruchowych.

Filia Gołkowice

Choć zimowa aura dawała się we znaki, to chętnych uczestników nie brakowało na zajęciach. Młodzi czytelnicy spotykali się codziennie przez 10 dni, w czasie których mieli szansę poznać postać Tove Jansson i jej „Zimę Muminków”. Dzieci wybrały ciekawe i zabawne złote myśli Muminków, które zapisały na pamiątkę przeczytanej lektury.

Z racji zbliżającego się Dnia Babci wykonały serduszka z gliny, ozdobne słoiki przy użyciu techniki decoupage’u oraz piękne laurki, które okazały się trafionym prezentem dla ukochanych babć. Malowanie z pomocą kalki przyniosło wiele radości i satysfakcji.

Strzałem w dziesiątkę okazała się zabawa karaoke podczas balu karnawałowego. Dzieci śpiewały ulubione utwory oraz uczyły się nowoczesnych układów tanecznych.

Na zakończenie ferii uczestnicy grali w kalambury literackie i wykonały biżuterię Panny Migotki. Finał był niezwykle radosny, gdyż miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego na najpiękniejszą ilustrację do przeczytanego fragmentu książki o Muminkach. Każdy uczestnik otrzymał drobny prezent.

Filia Moszczenica

W Bibliotece w Moszczenicy na czas ferii przygotowana była bogata oferta zajęć edukacyjnych i zabaw, które były doskonałą alternatywą dla komputera i twórczym sposobem na wykorzystanie wolnego czasu. Były warsztaty, gry i niespodzianki, zajęcia literackie, plastyczne, były łamigłówki, kalambury, krzyżówki oraz gry planszowe.

W dniu 18.01.2022 r. wspólnie z OSP Moszczenica Wyżna zorganizowany został TURNIEJ GIER STOŁOWYCH. Nikomu nie brakowało dobrego humoru, chęci do zabawy i rywalizacji. W turnieju wzięło udział 10 dzieci w dwóch kategoriach wiekowych. Uczestnicy dzielnie walczyli o miejsca na podium. Wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę, a najlepsi zostali nagrodzeni medalami. Ponadto, Ochotnicza Straż Pożarna ufundowała ciepły poczęstunek w postaci pizzy.

Filia Przysietnica

W nawiązaniu do Patrona Roku 2022, tegorocznym zajęciom towarzyszyła twórczość Marii Konopnickiej, dlatego też dzieci uczyły się wiersza i piosenki. Podczas każdego spotkania uczestnicy mieli możliwość wykazania się umiejętnościami plastycznym i kreatywnymi, tworząc niepowtarzalne i oryginalne przedmioty. Najlepszymi jednak chwilami na zajęciach była rywalizacja sportowa podczas różnorodnych gier i zabaw ruchowych.

Artykuł Ferie zimowe 2022 pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
Przekazanie książek do Starosądeckiej Biblioteki https://biblioteka-starysacz.pl/przekazanie-ksiazek-do-starosadeckiej-biblioteki/ Wed, 26 Jan 2022 08:18:02 +0000 https://biblioteka-starysacz.pl/?p=4611 Przekazanie książek do Starosądeckiej Biblioteki Księgozbiór starosądeckiej biblioteki wzbogacił się o kolekcję książek z edukacyjnej serii wydawniczej „Literatura i Pamięć”, która obejmuje swoim zakresem literaturę XX w., a także wybrane […]

Artykuł Przekazanie książek do Starosądeckiej Biblioteki pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>
Przekazanie książek do Starosądeckiej Biblioteki

Księgozbiór starosądeckiej biblioteki wzbogacił się o kolekcję książek z edukacyjnej serii wydawniczej „Literatura i Pamięć”, która obejmuje swoim zakresem literaturę XX w., a także wybrane sylwetki pisarzy, utwory i zjawiska wcześniejszych okresów domagające się dziś przypomnienia i nowych odczytań.

Celem publikacji ma być m.in. ukazanie wartości artystycznych polskiej literatury oraz jej związków z historią narodową i powszechną. Seria adresowana jest do wszystkich pasjonatów historii i literatury polskiej.

Dotychczas w serii ukazały się tomy:

  • Dobosz. Stefan Żeromski na drogach niepodległości, Gruchała Wojciech
  • Dzieje najnowsze w literaturze polskiej. Szkice o współczesnej poezji i prozie, red. Antoni Buchała
  • Józef Piłsudski pisarz, Kowalczyk Agnieszka
  • Pamięć i godność. O poezji Jana Polkowskiego, Kudyba Wojciech
  • Pisarstwo Prymasa Tysiąclecia, Sikora Jerzy
  • Pisarz, który został papieżem. Twórczość Karola Wojtyły – Jana Pawła II, Dybciak Krzysztof
  • Rok 1920 w literaturze polskiej. Zarys monograficzny, Urbanowski Maciej
  • Sam jeden. Józef Mackiewicz – pisarz i publicysta, Maciąg Kazimierz

Seria wydawnicza „Literatura i Pamięć”, objęta Honorowym Patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, ukazała się na rynku dzięki staraniom Instytutu Pamięci Narodowej i Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Książki zostały przekazane do starosądeckiej biblioteki przez burmistrza Jacka Lelka i wiceburmistrza Kazimierza Gizickiego.

Artykuł Przekazanie książek do Starosądeckiej Biblioteki pochodzi z serwisu Powiatowa i Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Starym Sączu.

]]>