Przejdź do treści

Jak segregować odpady?

Treść

ABC segregacji odpadów

Rozporządzenie Ministra Środowiska z 29.12.2016 r. w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów (Dz.U. z 2017 r. poz. 19) wprowadziło obowiązkowy podział odpadów na cztery frakcje. Do pojemnika/worka niebieskiego ma trafiać papier, do zielonego – szkło, żółtego – metale i tworzywa sztuczne, a do brązowego – odpady ulegające biodegradacji.

Prawidłowa segregacja odpadów powinna zaczynać się w każdym domu. Należy oddzielać surowce od śmieci, które nie nadają się do powtórnego przetworzenia. Zbieramy razem jedynie te rodzaje odpadów, które cechują  się takimi samymi właściwościami i charakterem. Tych odpadów nie wolno wyrzucać do śmieci zmieszanych. Posegregowane  stają się wartościowymi surowcami. Znaczną część odpadów można przerobić albo ponownie wykorzystać. Z odzyskanych surowców powstają nowe, używane przez nas produkty, m.in. kubki, doniczki, a nawet meble czy ubrania.

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z hierarchią sposobów postępowania z odpadami w pierwszej kolejności  powinno się zapobiegać ich powstawaniu a te już wytworzone ponownie wykorzystywać lub poddać recyklingowi. Składowanie odpadów jest najgorszą metodą ich zagospodarowania, zaś posegregowane odpady stają się wartościowym surowcem.

Wszystko to, czego nie można odzyskać w procesie recyklingu, z wyłączeniem odpadów niebezpiecznych, wyrzucamy do worka z odpadami zmieszanymi.

Przy segregacji bezwzględnie trzeba pamiętać o odpadach niebezpiecznych, do których zaliczają się zużyte baterie i akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach (np. środkach ochrony roślin), a także zużyty sprzęt RTV i AGD (tzw. elektroodpady). Baterie i lekarstwa należy umieszczać w przeznaczonych na nie specjalnych pojemnikach /w aptekach, szkołach, urzędzie gminy/. Pozostałe odpady niebezpieczne należy oddawać podczas organizowanych akcji odbioru od mieszkańców odpadów niebezpiecznych przy zbiórce wielkogabarytów za pośrednictwem firmy  wywozowej.

W przypadku wątpliwości przy segregacji odpadów i w celu poprawy efektywności segregacji odpadów na terenie naszej Gminy  przedstawiamy opublikowane przez Ministerstwo Środowiska kompendium wiedzy na temat zasad segregacji.

Jak segregować odpady ze styropianu?

W związku z częstymi zapytaniami mieszkańców jak segregować odpady styropianowe przedstawiamy poniżej sposób postępowania z tego rodzaju odpadami.

Styropianowe opakowania tj. styropianowe tacki, styropianowe opakowania po jedzeniu na wynos, winny być umieszczane w czarnych workach na odpady zmieszane.

Styropian, który pochodzi z dużego opakowania np. z wypełniania kartonów, w których jest sprzęt AGD, można traktować jako tzw. gabaryt i wystawiać do odebrania przy tzw. wystawce wielkogabarytów 2 razy w roku.

Inaczej należy postąpić ze styropianem, który będzie resztką materiałów budowlanych np. z ocieplenia domu. Taki materiał traktowany jest jako odpad budowlany. Należy pozbyć się go, zamawiając usługę w firmie wywozowej.

 

 

Co możesz zrobić aby ograniczać powstawanie odpadów:

  • Kupuj tyle, ile naprawdę potrzebujesz.
  • Wybieraj produkty trwałe.
  • Wybieraj produkty w dużych opakowaniach.
  • Idziesz na zakupy? Weź torbę z domu – torba wielokrotnego użytku jest pojemna, wytrzymała i będzie służyć całe lata, a po zwinięciu zajmuje tak mało miejsca, że zmieści się w każdej damskiej torebce. Warto wyrobić taki nawyk, szczególnie że każda torba jednorazowa w sklepie to dodatkowy koszt i dodatkowy śmieć. Jednorazowe torebki służą nam tylko chwilę, a po powrocie do domu lądują w koszu, przyczyniając się do produkcji ogromnej ilości śmieci.
  • Zamiast zwykłych, jednorazowych baterii stosuj akumulatorki, które można wielokrotnie ładować.
  • Wybierz szklaną butelkę zwrotną zamiast butelki plastikowej (szklana butelka może być wykorzystana powtórnie nawet 15 razy, podczas gdy butelka plastikowa jest jednorazowa).
  • Unikaj produktów zapakowanych w wiele warstw opakowań.
  • Jeśli masz przydomowy ogródek, kompostuj odpady zielone i kuchenne. Posłużą do nawożenia Twojego ogrodu.
  • Unikaj jednorazowych produktów np. plastikowych sztućców na grilla czy papierowych talerzyków.