Świadczenia wychowawcze 500+
Program „Rodzina 500+” to świadczenie wychowawcze (świadczenie nieopodatkowane) w kwocie 500 zł miesięcznie na każde dziecko, do ukończenia przez dziecko 18 roku życia, bez względu na dochód rodziny.
Wnioski o przyznanie świadczenia wychowawczego (500+) można składać za pomocą :
- portalu empatia.mrpips.gov.pl
- Portalu Zaufanego
- PUE ZUS
- bankowości elektronicznej
- w formie papierowej w OPS w Kamionce Wielkiej
Świadczenie wychowawcze 500+ przyznaje się od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, do końca danego okresu świadczeniowego, przy czym nie wcześniej niż odpowiednio od dnia:
- urodzenia się dziecka,
- objęcia dziecka opieką lub
- przysposobienia dziecka.
Od 1 lipca 2019 r. rodzice mają aż 3 miesiące od dnia urodzenia dziecka na złozenie wniosku o przyznanie świadczenia wychowawczego. Złożenie wniosku w tym czasie gwarantuje przyznanie świadczenia z wyrównaniem od dnia narodzin dziecka. Do tej pory świadczenie wychowawcze przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.
Prawo do świadczenia wychowawczego przysługuje:
* Matce
* Ojcu
* Opiekunowi faktycznemu dziecka
* Opiekunowi prawnemu dziecka
W przypadku zmian mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, w szczególności zaistnienia okoliczności wymienionych w oświadczeniu, uzyskania dochodu lub wystąpienia innych okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego, w tym związanych z koniecznością ponownego ustalenia prawa do tego świadczenia na podstawie art. 7 ust. 1-4 ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, osoba ubiegająca się jest obowiązana niezwłocznie powiadomić o tych zmianach podmiot realizujący świadczenie wychowawcze.
Zgodnie z projektem ustawy świadczenie wychowawcze nie będzie przysługiwać, jeżeli rodzinie przysługuje za granicą świadczenie o podobnym charakterze. Jeżeli wnioskodawca bądź członek jego rodziny przebywa poza granicami państwa w celach zarobkowych , Ośrodek Pomocy Społecznej w Kamionce Wielkiej przekazuje wniosek Wojewodzie Małopolskiemu celem ustalenia czy w przedmiotowej sprawie mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego.
Sprawy rozstrzyga: Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Delegatura w Nowym Sączu.
Odział do Spraw Koordynacji Świadczeń Rodzinnych i Wychowawczych
adres: ul. Jagiellońska 52, 33-300 Nowym Sącz
tel.: 728-431-373, 606-823-226