Małopolską Fundację Muzeum Sztuki Współczesnej powołał w 2004 roku Sejmik Województwa Małopolskiego w odpowiedzi na Program Kultury MKiDzN pt. „Znaki czasu". Fundacja posiada w zbiorach 166 dzieł 52 autorów co stanowi 434 obiektów wystawowych wybitnych artystów polskich i z krajów sąsiedzkich powstałych po 1989 roku. Wartość kolekcji w wielkościach zaksięgowanych wynosi 1 903 258 zł, a realna wartość rynkowa nabytych dzieł osiągnęła 3 000 000 zł. Kolekcja, postrzegana jako jedna z najciekawszych w kraju, znalazła swoje miejsce na Dworcu PKP w Tarnowie, w ramach tarnowskiego BWA.
Województwo Małopolskie, Gmina Miasta Tarnowa, Biuro Wystaw Artystycznych w Tarnowie oraz Małopolska Fundacja Muzeum Sztuki Współczesnej (dzięki partnerskiej współpracy i połączeniu środków finansowych obu samorządów, które solidarnie pokryły po 50 % kosztów przedsięwzięcia), doprowadziły w grudniu 2013 r. do wznowienia działalności Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie na Dworcu PKP w Tarnowie. Stałe miejsce znalazła tam kolekcja Małopolskiej Fundacji Muzeum Sztuki Współczesnej, stając się przede wszystkim nową awangardową galerią w Polsce (bez ponoszenia wysokich nakładów na jej uruchomienie). W Tarnowie w krótkim czasie powstało reprezentatywne centrum sztuki awangardowej, które prowadzi działalność promocyjno-edukacyjną w oparciu o regionalne zasoby sztuki współczesnej obejmujące dzieła wybitnych artystów współczesnych. Inauguracja stałej wystawy kolekcji MFMSW w Tarnowie odbiła się szerokim echem w mediach i zebrała znakomite recenzje. Tarnowska ekspozycja została dostrzeżona w najważniejszych mediach branżowych, wysoko notowana w międzynarodowym obiegu sztuki oraz nagrodzona m.in. Supermarką Radia Kraków roku 2013, Twarz roku dla Ewy Widz-Łączyńskiej- Dyrektorki BWA w plebiscycie portalu dwutygodnik.pl oraz nominacja do nagrody TVP Kultura - Gwarancje Kultury. Inicjatywa została również zgłoszona do Nagrody Obywatelskiej Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w kategorii Partnerstwo Samorządów.
Połączenie środków z budżetu Województwa Małopolskiego oraz Gminy Miasta Tarnowa przy merytorycznym zaangażowaniu BWA oraz MFMSW umożliwiło efektywne rezultaty.
Uroczysta inauguracja połączona z tradycyjną Wigilią Tarnowskich Środowisk Twórczych odbyła się 20 grudnia 2013 r.
Dzięki wypracowanemu modelowi współpracy finansowo-merytorycznej pomiędzy czterema podmiotami: Województwem Małopolskim, Gmina Miejską Tarnów, BWA w Tarnowie oraz Małopolską Fundacją Muzeum Sztuki Współczesnej kontynuowana jest działalność galerii na Dworcu PKP.
1. W przestrzeni wystawowej na Dworcu PKP w Tarnowie w styczniu i w lutym 2018 roku kontynuowany był pokaz wystawy Bogusława Bachorczyka i Zbigniewa Sałaja „W poczekalni” (zainaugurowanej 20. 10. 2017 jako kolejna odsłona wystawy stałej MFMSW). Wystawa ta była następnie prezentowana w Zakopanem.
W okresie o od 1 marca do 6 maja prezentowana była „14 wystawa. Władysław Pluta, projektowanie graficzne” obejmująca prace Profesora Władysława Pluty zaprojektowane dla MFMSW. Obejmowała 22 plakaty oraz logotyp i wybór projektów katalogów i druków towarzyszących wystawom kolekcji MFMSW.
Z okazji 14 wystawy wydano katalog (edycja polsko-angielska, 48 s.). Ekspozycji towarzyszyły następujące wydarzenia: wykład profesora Wł. Pluty w Instytucie Sztuki PWSZ w Tarnowie (1.03.2018), wykład dra Jacka Mrowczyka (4.04.2018), spotkanie z Wł. Plutą na wystawie (22.04.2018)
Od 6 do 27 lipca „14 wystawa” gościła w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu. (Oprawa graficzna: zaproszenie, plakat, katalog 14 wystawy; około 200 widzów).
Dopełnieniem pokazów sztuki projektowania Władysława Pluty była wystawa „JAZZ w Bazie” zorganizowana przez MFMSW w galerii Klubu Baza w Krakowie od 4 października do 11 grudnia (wystawa była dostępna codziennie, dla wszystkich odwiedzających klub).
W ramach 8 festiwalu „Źródła Pamięci. Szajna – Grotowski - Kantor” w Rzeszowie zorganizowano „15 wystawę kolekcji MFMSW”. Wystawa była prezentowana w dwóch częściach:
1. W Teatrze Maska - pokaz rysunków Marty Ignerskiej, 26 września – 14 października (14 prac)
2. W Galerii DagArt - pokaz 58 prac 30 autorów.
Druki towarzyszące: zaproszenie, plakat, folder (8 s.)
Obie części wystawy zobaczyło łącznie około 3800 widzów (odpowiednio ok. 2800 i ok. 800)
Podczas festiwalu zainaugurowano stały, długoterminowy pokaz pracy Marty Deskur „Home” na Uniwersytecie Rzeszowskim.
Kolejnym pokazem w ramach stałej wystawy kolekcji MFMSW na Dworcu PKP w Tarnowie była wystawaKatarzyny Józefowicz „Między słowami” otwarta 7 grudnia 2018.
2.Fundacja w roku 2018 powiększyła kolekcję przez darowizny:
Władysław Pluta – zestaw 23 plakatów wraz z nieograniczoną licencją – wartość: 46 000 zł
Bogusław Bachorczyk – 1 dzieło (obiekt) – wartość: 12 000 zł
Grzegorz Sztwietnia – 1 dzieło (obiekt) – wartość: 50 000 zł
Jan Pamuła – 1 obraz – wartość: 17 000 zł
(łączna wartość otrzymanych dzieł: 125 000 zł)
Szczegółowe informacje o aktualnych wydarzeniach na stronie:
www.bwa.tarnow.pl
www.fundacjamuzeum.pl