Festiwal Folkloru Polskiego Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej - to konkurs gawędziarzy, instrumentalistów, śpiewaków, drużbów i starostów weselnych. "Sabałowe Bajania" stanowią jeden z nielicznych w Polsce tak długo i konsekwentnie powtarzany cykl spotkań z folklorem.
Tutaj przeczytasz o najnowszej edycji festiwalu, który odbędzie się w dniach 5-8 sierpnia.
Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie Tatrzańskiej w 1967 r. Ich pomysłodawcą był Józef Pitorak, ówczesny prezes Domu Ludowego, rodowity bukowianin. Początkowo był to tylko konkurs gawędziarzy. W miarę upływu lat „Sabałowe Bajania” rozrastały się zasięgiem i programowo. Festiwal od samego początku cieszy się wielkim zainteresowaniem i ściąga do Bukowiny rzesze ludzi z całej Polski.
Nazwa wydarzenia wywodzi się od przydomka Jana Krzeptowskiego „Sabały”, gawędziarza i pieśniarza podhalańskiego, którego postać jest dla współczesnych symbolem dawnej góralszczyzny. „Sabałowe Bajania” sprawiają, że ów niezwykły gawędziarz i muzykant snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on nade wszystko umiłowali ziemię swych przodków.
Na „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej spotykają się gawędziarze, muzykanci, drużbowie, starości weselni i śpiewacy nie tylko z Podhala, ale również z innych stron Polski: z Orawy, Beskidu Śląskiego, z Żywiecczyzny, z Gorców, z Ziemi Myślenickiej, Suskiej, Limanowskiej, z regionu górali Zagórzańskich, z Ziemi Sądeckiej i Krakowskiej, górale spiscy, górale spod Pienin, górale z Piwnicznej, górale babiogórscy, Kliszczacy z Tokarni, muzykanci z Pogórza Krośnieńskiego, śpiewacy z Pogórza Gorlickiego, a także śpiewaczki z Baranowa Sandomierskiego. Z północnej Polski przyjeżdżają śpiewacy z Ziemi Kurpiowskiej, Polesia, Śląska, Kaszub i z wielu innych jeszcze regionów.
Ocenia ich jury złożone z wybitnych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru, którzy zwracają uwagę na każdy szczegół – od stroju, po czystość gwary i interpretację wykonawczą. Ta tradycja nie podlega zniekształceniom, ale jest prezentowana w najczystszej postaci. Uczestników i widzów przyciąga więc aura ponadczasowej kultury ludowej.
Konkursom towarzyszy cały szereg dodatkowych atrakcji: prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, spektakle teatralne, występy zespołów regionalnych i koncerty zespołów folkowych, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, zawody strzeleckie oraz impreza plenerowa „Sabałowa Noc”. W czasie festiwalu organizowana jest Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej, w której bierze udział około dwustu twórców z całej Polski, prezentujących swój dorobek twórczy oraz Kiermasz Sztuki Ludowej, podczas którego artyści ludowi prezentują tajniki powstawania swoich dzieł.
Uroczyste otwarcie „Sabałowych Bajań” sygnalizuje spektakularny korowód z banderią konną i góralskimi bryczkami, a trzy dni przesłuchań konkursowych urozmaicają plenerowe koncerty zespołów folklorystycznych i folkowych z kraju i z zagranicy. Kulminację Bajań stanowi koncert plenerowy „Sabałowa Noc” z ceremonią pasowania na zbójników mężczyzn, którzy w szczególny sposób przyczyniają się do wspierania kultury regionalnej. Od 2010 roku są też honorowane kobiety tytułem „Wiyrchowych Orlic”. „Sabałowe Bajania” są sztandarowym wydarzeniem folklorystycznym dla miłośników kultury regionalnej w Polsce.
Partnerem Głównym wydarzenia jest Województwo Małopolskie
Tutaj przeczytasz więcej o festiwalu: https://sabalowebajania.pl/
Tutaj znajdziesz informacje o poprzednich edycjach tego wydarzenia